Zákaznícky Servis
Po – Pia 9:00 – 17:00 telefón: +421 (0) 905 743 220

Chystáte sa na svoj prvý let? Tu získate všetky informácie, ktoré by ste mali vedieť

Letenka a cestovné doklady sú základom

Základom je samozrejme zakúpená letenka, ktorú si však nesmiete zabudnúť vytlačiť. Ďalšou podmienkou pre cestujúceho je doklad totožnosti. V prípade letu v rámci EÚ alebo Schengenského priestoru je rovnako treba sa preukázať aj platným dokladom. Konkrétne cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Dôležité je si uvedomiť, že vodičský preukaz nie je považovaný za cestovný doklad.

V prípade straty alebo zabudnutia cestovného dokladu je možné síce aj na letisku vystaviť nové doklady, ale pripraviť sa treba na vyšší poplatok. Preto si radšej na svoje doklady dajte dobrý pozor.

Batožina – klasický problém nie len cestovateľských nováčikov

Určite tu platí pravidlo, nenechávať si veci na poslednú chvíľu.

Pred začiatkom balenia si treba zistiť akú batožinu si vlastne do lietadla môžete vziať. U klasickej batožiny do podpalubia sú aj bezpečnostné pokyny miernejšie a umožňuje prevážať aj ostré predmety. Dôležitá je tu iba celková hmotnosť batožiny, inak riskujete priplácanie za nadváhu na letisku.

Pri príručnej batožine sú pravidlá prísnejšie. Limitovaná je hlavne rozmermi, ktoré sa však u jednotlivých prepravcov menia. A zakázané sú rovnako všetky ostré predmety a aj tekutiny nad objem 100ml, ktorých súčet nemôže presiahnuť 1 liter. Presné informácie o príručnej batožine nájdete aj TU.

Príďte na letisko s dostatočným predstihom

Príchod na letisko si treba naplánovať vopred. V prípade menších letísk stačí 1 – 1,5 hodiny. V prípade medzinárodných letísk hovoríme o limite 2 – 3 hodiny pred odletom.

Check-in

V prípade check-inu sú v súčasnosti dve možnosti. V prípade online check-inu  idete priamo do odletovej brány alebo iba odovzdáte batožinu. Palubný lístok ste si už vytlačili doma pri online check-ine.

V prípade klasického check-inu musíte najskôr nájsť správny terminál, kde odovzdáte batožinu a vykonáte samotný check-in. Dostanete tu palubný lístok. Na tomto palubnom lístku sa dozviete všetky potrebné informácie o lete, odletovej bráne a aj ďalších informáciách.

Teraz už môžete ísť k svojej odletovej bráne (GATE) kde sa musíte najprv podrobiť letiskovej kontrole.

Kontrola na letisku

Po check-ine musíte prejsť letiskovou kontrolou, kde skontrolujú vás a aj vašu príručnú batožinu. Pripravte sa na cca 30 minútovú procedúru. Pri kontrole je potrebné odložiť všetky kovové predmety aj s batožinou na pás a následne sa podrobiť aj osobnej bezpečnostnej kontrole.

Tranzitná zóna

Tu čakáte na samotný odlet. Využiť môžete rôzne služby a obchody s výhodnými cenami. Jedná sa o takzvanú „duty free zóna“. Treba si tu však dať pozor na čas, aby ste nezmeškali boarding time na váš let. Tieto informácie nájdete na palubnom lístku.

Na palube lietadla

Po príchode na palubu predložte personálu svoj palubný lístok a následne si ho uschovajte pre prípad neskoršej reklamácie s batožinou. Následne sledujte pokyny letušiek ohľadom bezpečnosti. Po vzlete si už môžete vychutnať príjemný let.

Po pristáti

Následne po pristáti sa riaďte pokynmi a tie vás privedú k východu. Tu si vyzdvihnite batožinu. Pokiaľ sa batožina neobjaví do 15 minút, tak kontaktujte pracovníkov „baggage claim“

 

Tím Vzlietni.sk vám praje príjemný let a ak by ste mali akékoľvek otázky ohľadom letu, tak nás neváhajte kontaktovať. Radi vám odpovieme na otázky, na ktoré ste nenašli odpovede v tomto článku.

Špeciálne ponuky

Zobraziť všetky