Zákaznícky Servis
Po – Pia 9:00 – 17:00 telefón: +421 (0) 905 743 220

Čo treba dodržiavať pri príručnej batožine

Príručná batožina je zaujímavá hlavne u nízko nákladových prepravcov, kde zväčša k letenke máte iba príručnú batožinu. A ďalšou skupinou sú cestovatelia, ktorí cestujú iba na krátky čas. Teda im malá batožina dostatočne postačuje.

Avšak pri príručnej batožine je nutné si uvedomiť pravidlá prepravcu s ktorým letíme a podľa toho sa aj zariadiť. A práve tu vám chceme priniesť niekoľko základných informácií, aby ste sa vyhli neskorším problémom na letisku:

1.      Správny rozmer kufra

Tu si treba uvedomiť, že u každej leteckej spoločnosti sa môžu jemne odlišovať. Preto je dôležité vedieť presne rozmery, aby ste predišli neskorším poplatkom priamo na letisku. Tu prinášame rozmery príručnej batožiny u niektorých prepravcov:

  • Austrian airlines 55*40*23 cm
  • Wizzair 42*32*25 cm
  • Ryanair 55*40*20 cm
  • EasyJet 56*45*25cm

 

2.      Oblečenie zbalené v kufri

Pri balení oblečenia problém zvyčajne nebýva žiadny. Jediným obmedzením je váha príručnej batožiny a hlavne jej objem, keďže objem kufra je daný jeho rozmermi. Pokiaľ teda neprekročíte rozmery príručnej batožiny nemal by byť pri preprave oblečenia žiadny problém.

3.      Povolené predmety v príručnej batožine

Tu začína najväčšia dilema, čo môže a čo nemôže byť v príručnej batožine. Pokiaľ vynecháme tekutiny, ktorým sa budeme venovať v ďalšom bode, tak je to vlastne jednoduché. Pokiaľ vynecháte ostré predmety a zbrane, vziať si môžete prakticky čokoľvek. Či už sa jedná o knihy, nabíjačku, elektroniku alebo iné predmety, ktoré nie sú tekutinami. Pri väčšom množstve liekov je tiež potrebné mať so sebou recept od lekára a to aj v anglickom jazyku.

4.      Tekutiny a kozmetika v príručnej batožine

Tekutiny a kozmetika sú samostatnou kapitolou. Do kategórie tekutín patria:

  • nápoje, voda a aj polievky
  • pasty a gély (teda aj zubná pasta a sprchový gél)
  • kozmetika a drogéria (aj krémy, rúže, očné linky,....)
  • niektoré druhy jedla – záleží od konzistencie

Pri tekutinách platí, že musia byť prepravované v pôvodnom obale a zabalené v priehľadnom vrecku. Rovnako žiadna z tekutín nesmie byť väčšia ako 100ml. Nesmie ich byť viac ako 1 liter teda 10 kusov.

Rovnako dôležité je tekutiny pri kontrole vybrať z kufra zvlášť na pás spolu s príručnou batožinou. Pokiaľ na to zabudnete, môže sa stať, že vám tieto tekutiny odmietnu prepraviť.

5.      Jedlo

Pokiaľ ste sa rozhodli doplniť svoju príručnú batožinu aj o jedlo, tak potrebné je uvedomiť si čo ešte je a čo nie je tekutina. Medzi tekutiny sa zaraďujú aj mäkké syry a všetky ostatné mliečne výrobky. Rovnako to platí aj u paštéty, ktorá je pre letiskovú kontrolu rovnako tekutina. Všetky ostatné potraviny si môžete so sebou na palubu vziať. Iba domáci alkohol by mal cestovať v podpalubí alebo prípadne ostať doma.

Čo sa však týka jedla pre deti a hlavne kojencov je možné prepravovať aj viac ako 100 ml, ale môžete byť vyzvaný na ochutnanie daného jedla pred kontrolou.

6.      Zakázané predmety

Všetkým cestovateľom je už teraz jasné čo môže a čo nemôže v príručnej batožine prevážať. Avšak aj tak sa niekedy pozabudneme a teda toto sú najčastejšie vyhadzované predmety z príručnej batožiny počas letiskovej kontroly: tekutiny s objemom väčším ako 100ml, spreje, nožnice, otvárač na víno.

Dúfame, že sme vám vďaka tomuto článku priniesli dostatok informácií o tom, čo je a čo nie je možné prepravovať v príručnej batožine. A aj vďaka nám budete prechádzať letiskovými kontrolami vždy s úsmevom na perách.

Špeciálne ponuky

Zobraziť všetky