Vytvoriť profil Moj profil
Zákaznícky Servis
Po – Pia 9:00 – 17:30 telefón: 00421 2 5296 3113
Zaregistrujte sa do nášho newslettra
mail:

Stratené cestovné doklady v zahraničí? Takto by ste mali postupovať.

Táto určite nepríjemná udalosť dokáže pokaziť každú dovolenku, alebo cestu do zahraničia. Aj keď je to tak, určite to nemusí znamenať koniec dovolenky alebo pracovnej cesty. V tomto texte sa vám posnažíme priniesť informácie ako postupovať v prípade takejto nepríjemnej udalosti.

 

Ako prvé je dôležité nahlásiť stratu na miestnej polícii. Tu vám o tomto úkone vydajú potvrdenie, s ktorým potom pôjdete na zastupiteľský úrad SR alebo generálny konzulát. Tu vám vydajú náhradný cestovný doklad určený na cestu domov. Tento doklad má však iba obmedzenú platnosť a slúži len na jednorazovú cestu na Slovensko.

Pokiaľ aj po nahlásení straty dokladu svoj doklad nájdete, už ho nesmiete používať. Daný doklad bol po nahlásený zaevidovaný ako stratený alebo odcudzený. Pokiaľ by ste ho využívali aj potom, môžete sa jednoducho dopustiť trestného činu cestovania s ukradnutým alebo strateným dokladom.

Na vydanie náhradného cestovného dokladu je potrebné zaplatiť poplatok 10 eur a pripojiť k nemu 2 fotografie pasového formátu. Rovnako je nutné aj dokázať svoju totožnosť. Pokiaľ sa v krajine nenachádza žiadne zastúpenie Slovenskej republiky, náhradný cestovný doklad získate aj na ktorejkoľvek ambasáde členskej krajiny Európskej únie.

Ak sa v zahraničí zdržiavate dlhšie a potrebujete vystaviť nové doklady (pas, vodičský preukaz, občiansky preukaz) je možné o to požiadať na zastupiteľských úradoch SR. Tu vašu žiadosť spracujú a zašlú na vyhotovenie na Slovensko. Odtiaľto doklady po vyhotovení zašlú znova na ambasádu a tu si ich môžete vyzdvihnúť.

Pokiaľ žiadate o vydanie občianskeho alebo vodičského preukazu v zahraničí, podmienkou je mať stále trvalý pobyt na Slovensku. Inak jeho vydanie nie je možné. Pokiaľ by ste mali ďalšie otázky, neváhajte sa obrátiť na Ministerstvo zahraničných vecí alebo na konzulát v danej krajine.

Prajeme vám veľa krásnych cestovateľských zážitkov bez nutnosti riešenia problémov so stratenými alebo odcudzenými dokladmi.

Špeciálne ponuky

Zobraziť všetky

Letenky  -  Letenky Online  -  Lacné letenky -  Víza do Ruska  -  Letenky do Austrálie  -  Letenky do USA  -  Letenky do Kanady  -  Letenky do Thajska  -  Letenky do Dubaja  -  Letenky na Floridu  -  Letenky do Francúzka  -  Letenky do New Yorku  -  Letenky do Paríža  -  Letenky do Amsterdamu  -  Letenky do Anglicka  -  Letenky do Barcelony  -  Letenky do Holandska  -  Letenky do Ríma  -  Letenky do Toronta  -  Letenky do Vancouveru  -  Letenky do Madridu  -  Letenky do Bangkoku  -  Letenky do Sydney  -  Letenky do Bristolu  -  Letenky do Chicaga  -  Letenky do Liverpoolu  -  Letenky do Manchestru  -  Letenky do Nice  -  Letenky do Birminghamu  -  Letenky do Tampy  -  Letenky do Montrealu  -  Letenky do Seatlu  -  Letenky do Calgary  -  Letenky do Austinu  -  Letenky do Denveru