Zákaznícky Servis
Po – Pia 9:00 – 17:00 telefón: +421 (0) 905 743 220

Vieme prečo jedlo v lietadle chutí inak

 

Problém, s ktorým sa cestujúci stretávajú často a až donedávna bolo jeho riešenie nejasné. Hoci sa letecké spoločnosti snažia o servírovanie kvalitných jedál a nápojov, ich chuť nie vždy zodpovedá požiadavkám a očakávaniam cestujúcich. Vedci z Manchesteru však možno prišli na dôvod zhoršenia chuti jedla.

Riešenie môže byť pre niekoho prekvapivé. Nejedná sa pri tom ani o horšiu kvalitu jedla alebo spôsob jeho podávania. Problém ako sa zdá je veľmi jednoduchý. Hlavným aspektom, ktorý ovplyvňuje chuť jedál v lietadle je nadmorská výška letu a teda let samotný.

Nejedná sa tu však o zhoršenie kvality jedla vzhľadom na výšku letu, ale o naše chuťové poháriky. Tieto podľa zistení vedcov strácajú vo veľkej nadmorskej výške schopnosť správne fungovať. Vedci z Manchesteru dokázali, že rovnaké jedlo s meniacou sa nadmorskou výškou chutí vždy inak. Chuťové poháriky sú otupenejšie a jedlo tak chutí s narastajúcou výškou letu viac a viac nevýrazne.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje vnímanie chute a vône je aj okolité prostredie. Keďže v lietadle sa nachádza suchý a umelý vzduch s vyšším tlakom chuťové a čuchové bunky pasažierov reagujú ako by mali nádchu.

Rovnaký vplyv na chuťové poháriky má aj hluk, ktorý je produkovaný motormi lietadla. To, že hluk ovplyvňuje vnímanie chute sa vedcom podarilo overiť aj v laboratórnych podmienkach. Na základe laboratórnych testov vedci dokázali, že v hlučnom prostredí ľudia strácajú schopnosť rozoznávať slané a sladké.

Takže pri najnižšom lete si spomeňte aj na tieto informácie a snažte sa jedlo na palube  si užiť. Hoci chuť daného jedla nebude ako v top reštaurácii alebo od maminky. Treba si uvedomiť že letecká spoločnosť mu určite venovala všetku možnú starostlivosť, aby vám chutilo a za horšie chuťové vnemy môže zodpovedať aj výška letu a hluk v lietadle.

 

Prajeme dobrú chuť pri každom vašom lete. 

Špeciálne ponuky

Zobraziť všetky